Multiple Teams · Winter Accolades for Padua Athletic Teams


Padua Franciscan High School and its Athletic Department would like to congratulate all of the Winter Student-Athletes, Coaches, and Parents on a Tremendous Winter Season. Each of our teams held their end of season banquets and many individual honors were recognized at these banquets:

Boys Basketball:

All District

Honorable Mention:

  • Sophomore Daniel Peterson
  • Freshman Akinlana Popoola
  • Senior Mikey Morsillo

North Coast League:

1st Team 

  • Sophomore Daniel Peterson

2nd Team 

  • Senior Mikey Morsillo

Honorable Mention

  • Freshman Akinlana Popoola
  • Senior John Monnin
  • Senior Nick Frostino

 

Girls Basketball:

North Coast League:

1st Team:

  • Senior Alex Pillin

2nd Team:

  • Senior Addison Conroy

Honorable Mention:

  • Junior Madison Miles
  • Senior Caitlyn LaGuardia

 

Wrestling:

State Tournament:

  • Senior Jimmy Balazy: State Placer (8th) in his weight class
  • Senior John McNulty: State Placer (8th) in his weight class
  • Senior Sam LoFaso: State Qualifier
  • Senior Austin Willard: State Qualifier
  • Senior Matt Abraham: State Qualifier

District Tournament:

  • Senior Jimmy Balazy: District Placer
  • Senior John McNulty: District Placer
  • Senior Sam LoFaso: District Placer
  • Senior Austin Willard: District Placer
  • Senior Matt Abraham: District Placer

Sectional Tournament:

  • Sophomore Shane Bianchi: Sectional Runner Up
  • Senior Jimmy Balazy: Sectional Runner Up
  • Senior Sam LoFaso: Sectional Champion
  • Senior John McNulty: Sectional Champion
  • Senior Austin Willard: Sectional Champion
  • Sophomore Jerome Shaw- Mason: Sectional Runner Up
  • Senior Matt Abraham: Sectional Champion
  • Senior John Cuthbert: Sectional Placer

North Coast League: 

  • Sophomore Shane Bianchi: Tournament Champion (1st Team)
  • Senior Jimmy Balazy: Tournament Champion (1st Team)
  • Freshman Matt Anderson: 4th Place (Honorable Mention)
  • Freshman Evan Brickman: 3rd Place (Honorable Mention)
  • Senior John McNulty: 2nd Place (2nd Team)
  • Senior Austin Willard: 2nd Place (2nd Team)
  • Sophomore Jerome Shaw-Mason: 2nd Place (2nd Team)
  • Senior Matt Abraham Tournament Champion (1st Team)
  • Senior John Cuthbert Tournament Champion (1st Team)

 

Swimming and Diving:

District Qualifiers:

  • Senior Erika Ranker
  • Freshman Charlotte Cohagan
  • Senior Natalie Kehoe
  • Freshman Gabby Schrantz
  • Senior Kayleigh Wallenhorst
  • Junior Michelle Lew
  • Junior Christy Blatnik
  • Senior Emmett Galla

North Coast League:

Honorable Mention: 

  • Senior Erika Ranker
  • Senior Emmett Galla

 

Gymnastics:

District Tournament:

  • Freshman Maya Smith: District Qualifier

Bowling:

State Tournament:

  • Senior Michael Tatarowicz was named to the All-State Team with his 3rd Place Overall Finish
  • Junior Nick Prusovic: State Qualifier
  • Junior Dominic Foraker: State Qualifier
  • Junior Lenny Bunsey: State Qualifier
  • Junior Dan Fisher: State Qualifier
  • Freshman Jeff Chinn: State Qualifier
  • Freshman Hannah Tahsler: State Qualifier
  • Sophomore Dustin Strauss: State Qualifier

North Coast League:

  • Coach of the Year: Rick Parschen ’70

Girls MVP:

  • Freshman Hannah Tahsler

1st Team:

  • Junior Nick Prusovic
  • Freshman Jeff Chinn
  • Junior Dan Fisher

2nd Team: 

  • Senior Michael Tatarowicz
  • Junior Gianna Mascardine

Honorable Mention:

  • Junior Lenny Bunsey